2013 NNALSA Moot Court Competition Results

Hosted by Lewis and Clark Law School

Best Team

  1. Catherine Hall & Caycie K. Gusman (Team 10 from Hawaii)
  2. Jenny Patten & Natasha Bronn (Team 9 from Columbia)
  3. Veronica Newcomer & Rachel Kowarski (Team 33 from William Mitchell)

Best Oral Advocate

  1. Catherine Hall (Hawaii)
  2. Ryan McCarthy (William Mitchell)
  3. Rachel Kowarski (William Mitchell)

Highest Brief Score

  1. Zachary Dilonno & Sommerset Wong (Hawaii)
  2. Andrew Sangster & Jacob Wolf (Columbia)
  3. Anthony Franken & Steven Iverson (University of South Dakota)

2012 NNALSA Moot Court Competition Results

Hosted by University of Hawaii School of Law

Best Advocate Category
First Place – Tyler Gomes and Teri Wright – University of Hawaii
Second Place – Caycie Gusman and Catherine Hall – University of Hawaii
Third Place – Shefali Singh and Caroline Stover – Columbia Law School tied with Zachary DiIonno and Fawn Jade Koopman – University of Hawaii

Best Legal Brief
First Place – Jocelyn Jenks and Jacquelyn Jampolsky – University of Colorado
Second Place – Caycie Gusman and Catherine Hall – University of Hawaii
Third Place – Zachary DiIonno and Fawn Jade Koopman – University of Hawaii

Best Oralist
First Place – Tyler Gomes – University of Hawaii
Second Place – Ana Won Pat Borja – University of Hawaii
Third Place – Cecelia Knapp – William Mitchell

2011  NNALSA Moot Court Competition Results

Hosted by Columbia Law School

Best Advocates

1) Keani Alapa & H. Maxwell Kopper, University of Hawaii
2) Briana Coyle & Andy Murphy, University of Washington
3) Jenny Patten & Jason Hipp, Columbia Law School

Best Briefs

1) Jacqueline de Armas & Maureen Keffer, Stanford Law School
2) Beth Baldwin & Anne Mariah Tapp, University of Colorado
3) Libby Moulton & Inbar Gal,  Columbia Law School

Best Oralists

1) Amy Conners, Columbia Law School
2) Ayman Mourad, Lewis & Clark Law School
3) (Tied) Sherri Mitchell, University of Arizona & Elika Stimpson, University of Hawaii

2010  NNALSA Moot Court Competition Results

Hosted by University of South Dakota

Out of 45 teams and 19+ schools:

Best Advocates

1) Dan Lewerenz and Will Dalsen, Wisconsin
2) Thompson and Grigonis, UCLA
3) Joshua Clause and Jeremy Braveheart, University of Michigan School of Law

Best Briefs

1) Alexander Hogan and Novika Ishar, Columbia Law School
2) Caitlin Smith and Courtney Smith, Columbia Law School
3) Charlotte Skar and Rhiannon Gorman, University of North Dakota

Best Oralists

1) Dan Lewerenz, Wisconsin
2) Will Dalsen, Wisconsin
3) Mark Kaetsu, University of Hawaii Law School

 

2009  NNALSA Moot Court Competition Results

Hosted by University of Colorado at Boulder and
the University of Denver

Out of 42 teams and 17 schools:

Best Advocates

1) Kerry Carroll and David Saunders, Columbia
2) Ann Otteman and Jesse Smith, University of Hawai’i
3) Ted Alexander and Matthew Birkhold, Columbia

Best Briefs

1) Alex Hagen and J.R. LaPlante, South Dakota
2) James Schlender and Dan Lewerenz, Wisconsin
3) Scott Thurman and Farhang Heydari, Columbia

Best Oralists

1) Diane Wehrman, North Dakota
2) Kirstin Eidenbach, Idaho
3) Dan Lewis, Arizona State University

 

2008 NNALSA Moot Court Competition Results

Hosted by Arizona State University and the University of Arizona

Best Advocate

1) Kim Garelick and Steven Foster, Oklahoma City University
2) Edward Hu and Derek Kauanoe, University of Hawai’i
3) Anosh Yaqoob and Scott Hovey, University of Hawai’i

Best Oralist

1) Anosh Yaqoob, University of Hawai’i
2) Alex Hagen, University of South Dakota
3) Steven Foster, Oklahoma City University

Best Brief

1) Moani Crowell and Greg Schlais, University of Hawai’i
2) Kim Garelick and Steven Foster, Oklahoma City University
3) Novaline Wilson and Alicia Ivory, Michigan State University